kierunek dla zdrowych jelit

Zakrapiana impreza a problemy z jelitami

 

Widoczne skutki nadużycia alkoholu choć z grubsza są wszystkim znane. Trunki wpływają jednak na nasz organizm w sposób bardziej złożony. Gdy są nadużywane, mogą prowadzić do szeregu zaburzeń. Wśród nich znajdują się również problemy trawienne.

Brak równowagi

Spożyty alkohol może nie tylko zaburzać nam równowagę, gdy próbujemy chodzić. Rujnuje także niewidoczną równowagę wewnętrzną organizmu. Wpływa szeroko na funkcjonowanie naszego układu trawiennego. Wpływ ten może być szczególnie nasilony w przypadku spożywania trunków na czczo. Skutkiem działania alkoholu są zaburzenia równowagi flory bakteryjnej jelit. Miejsce pożytecznych dla organizmu bakterii mogą wtedy zajmować te szkodliwe. Konsekwencje mogą polegać na rozregulowaniu pracy jelit i wystąpieniu szeregu objawów charakterystycznych dla zaburzeń trawiennych.
Alkohol, który jest wchłaniany w naszym układzie pokarmowym, może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych błon śluzowych. Jego działanie zaburza perystaltykę przewodu pokarmowego, w tym także w obrębie jelit. Stwierdza się to zwłaszcza w przypadku częstego, regularnego spożywania napojów alkoholowych. Skutki w postaci objawów chorobowych mogą być różnorodne. I nie zawsze będą w pierwszej chwili kojarzyć się ze spożywaniem alkoholu. Chodzi tu o zaburzenia trawienia, wchłaniania substancji odżywczych, a także o problemy z rytmem wypróżnień, z biegunkami, wzdęciami i bólami brzucha.

Jak wrócić do formy i jak się zabezpieczyć?

Spożywanie alkoholu niejednokrotnie wiąże się nierozerwalnie z uczestnictwem w życiu towarzyskim. Z tego powodu nie jest wcale tak oczywiste całkowite wyeliminowanie sytuacji, w których alkohol pijemy. Również i tych przypadków, w których wypijamy go nieco za dużo. Jeśli nie chcemy ryzykować narażenia na kryzys swoich relacji towarzyskich poprzez radykalne odstawienie alkoholu, a jednocześnie zależy nam na tym, by zachować zdrowie, powinniśmy zająć się wzmocnieniem układu trawiennego.

Skoro alkohol wpływa negatywnie na pożyteczne bakterie obecne w jelitach, komplikuje działanie błony śluzowej i zaburza motorykę przewodu pokarmowego, powinniśmy podjąć kontrakcję w każdym z tych kierunków. Właściwe będzie dążenie do odbudowy flory jelitowej, regulacji pracy jelit i odbudowy błony śluzowej. W zdrowym organizmie wpływ na stan nabłonka jelitowego i mikroflorę ma kwas masłowy. Możemy wpływać na jego dostępność poprzez przyjmowanie preparatów zawierających maślan sodu. Przykładowo preparatu Intesta. Maślan sodu zapewni odbudowę flory jelitowej, którą mogło uszkodzić spożywanie alkoholu. Jeśli po imprezowaniu mają nam doskwierać problemy trawienne, maślan sodu może je ograniczyć, zapewniając regulację pracy jelit. Wzmocnieniem układu trawiennego możemy się zająć w ten sposób zarówno już po zakrapianej imprezie, jak i wtedy, gdy tego rodzaju spotkanie mamy w planach.