kierunek dla zdrowych jelit

Sposób na wzdęcia, gazy i bóle brzucha

 

Wzdęcie to objaw chorobowy, który wywołują gazy obecne w jelitach. Osoba, która cierpi na wzdęcia, skarży się na uczucie przepełnienia. Można rzec, że czuje się tak jakby „nadmuchana”. Powoduje to nie tylko dyskomfort, ale częstokroć także ból.

Skąd się biorą te problemy?

Można wskazać wiele różnych przyczyn powstawania wzdęć. Gazy takie jak metan, wodór czy dwutlenek węgla powstają w jelitach w wyniku naturalnie zachodzących tam procesów trawiennych i fermentacyjnych. Do układu trawiennego trafia też powietrze połykane podczas spożywania pokarmów. Większość tych gazów – o objętości ponad pół litra na dobę – zdrowy organizm wydala. Stale w jelitach znajduje się normalnie około 200 ml gazu. U osób cierpiących na wzdęcia ta ilość gazu może, ale również nie musi być większa.

Przyczyna odczuwania dolegliwości często tkwi w zaburzeniach motoryki układu pokarmowego. Występuje ona w szeregu różnych schorzeń. Kolejne źródło problemów ze wzdęciami tkwi w zaburzeniach wchłaniania jelitowego. Tu rolę odgrywać może np. nietolerancja laktozy. Wzdęcia mogą być też objawem przewlekłych chorób czynnościowych układu pokarmowego, jak zespół jelita drażliwego.

Wspomaganie trawienia

Jeśli nie da się rozwiązać problemu z powtarzającymi się wzdęciami poprzez wyeliminowanie oczywistych błędów dietetycznych, konieczne jest podjęcie działań służących wzmocnieniu układu trawiennego. Jako że wzdęcia mają związek z niewłaściwą motoryką układu trawiennego, stosuje się tu leki poprawiające perystaltykę w obrębie przewodu pokarmowego.
Działanie terapeutyczne powinno być ukierunkowane na minimalizację zaburzeń czynnościowych i regulację pracy jelit. Zmniejszenie objawów w postaci gazów, wzdęć i towarzyszących im bólów brzucha obserwowano w warunkach klinicznych u chorych cierpiących na zespół jelita drażliwego po włączeniu do terapii preparatu zawierającego maślan sodu. Substancja ta sprzyja odbudowie flory jelitowej oraz odbudowie błony śluzowej jelit. Wspomaga trawienie i redukuje ryzyko wystąpienia infekcji, które mogą nasilać uciążliwe dla chorych objawy.

Źródło substancji czynnej

Wpływający na regulację pracy jelit, a w następstwie także na ograniczenie uciążliwych objawów chorobowych maślan sodu dostępny jest na rynku w postaci preparatów wspomagających postępowanie dietetyczne. Godnym uwagi z racji dostępności i przystępności cenowej jest tu zwłaszcza preparat Intesta.
Źródłem szeregu problemów trawiennych jest niewłaściwe funkcjonowanie jelit. Zastosowanie specjalnej osłony preparatu umożliwia skoncentrowanie działania terapeutycznego na tym odcinku przewodu pokarmowego. Osłona zapewnia ochronę substancji czynnej przed kwasami żołądkowymi i jej kontrolowane uwalnianie właśnie w jelitach. Tam jej działanie sprzyja następnie rozwiązaniu problemów trawiennych. Także tych, których objawem są uciążliwe wzdęcia i bóle brzucha.