kierunek dla zdrowych jelit

Skąd uczucie pełności po niewielkim posiłku?

 

Problemy trawienne i związane z tym dolegliwości często pojawiają się w warunkach naszego stylu życia i z powodu nieprzemyślanej diety. Bez wspomagania trawienia organizm nie zawsze radzi sobie z tym, co mu serwujemy. Przedwczesne lub przedłużające się uczucie pełności w jamie brzusznej może mieć też źródło w zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego. Przyczyną bywa zbyt mała ilość soku żołądkowego, nieprawidłowe wydzielanie enzymów lub zaburzona motoryka jelita cienkiego i grubego.

Zespół jelita drażliwego

Jednym ze schorzeń, któremu może towarzyszyć uczucie pełności w jamie brzusznej, wzdęcia i bóle brzucha, jest zespół jelita drażliwego. U cierpiących na tę chorobę zaburzona jest prawidłowa praca jelit, dochodzi do zaparć lub biegunek. Objawy zespołu jelita drażliwego nasilają się po posiłku. Może wystąpić wówczas odczucie utrzymującego się przepełnienia brzucha. W terapii stosuje się tu leki zmniejszające ból, poprawiające motorykę układu pokarmowego oraz preparaty zawierające maślan sodu, które umożliwiają odbudowę flory jelitowej i odbudowę błony śluzowej jelit. Maślan sodu, który na rynku farmaceutycznym jest najłatwiej dostępny w preparacie Intesta, okazuje się szczególnie skuteczny w rozwiązywaniu problemu zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego. Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego, którym do terapii włączono maślan sodu (czyli np. preparat Intesta), zgłaszają znamienną poprawę jakości życia i zmniejszenie dolegliwości.
Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego, jakim jest preparat Intesta, polecają eksperci w dziedzinie fizjologii, gastroenterologii i chirurgii gastroenterologicznej. Specjaliści uznają potrzebę włączania maślanu sodu do diety osób z chorobami jelit.

Dyspepsja

Pod tym słowem kryje się zespół objawów, które noszą też łatwiej zrozumiałą nazwę niestrawności. I ona objawia się uczuciem pełności w brzuchu, wzdęciami, zaburzeniem rytmu wypróżnień. Wśród przyczyn mogą być tutaj zaburzenia wydzielania soków trawiennych w żołądku. Terapia polega zwykle na zmianie diety oraz, podobnie jak w zespole jelita drażliwego, stosowaniu leków poprawiających perystaltykę układu pokarmowego. Na liście stosowanych środków również tutaj znajdują się preparaty zawierające maślan – jako substancję wspomagającą terapię zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego. Podjęcie działań służących wzmocnieniu całego układu trawiennego jest zaś wielce wskazane.

Warto się zbadać

Badanie lekarskie może pomóc określić, które konkretnie schorzenie odpowiada za odczuwane przepełnienie brzucha już po niewielkim posiłku. Warto skorzystać z pomocy służby zdrowia także dlatego, że w części przypadków odczuwany dyskomfort w jamie brzusznej może oznaczać choroby wymagające niezwłocznej intensywnej terapii. Z listy takich zagrożeń nie da się z góry skreślić nawet chorób nowotworowych.