kierunek dla zdrowych jelit

Preparat pomaga, jeśli jest właściwie podany

 

Nasze układy trawienne to skomplikowane „zakłady chemiczne”, które przetwarzają spożywane pokarmy. Na drodze spożytego posiłku – od początku w ustach aż po koniec w jelicie prostym – znajdują się kolejne organy. Każdy ma własne środowisko chemiczne i mikrobiologiczne. Trzeba o tym wiedzieć, by unikać problemów trawiennych. I wtedy, gdy takie problemy już wystąpią. I musimy się zająć wspomaganiem trawienia.

Różnice w pH

Skala pH – przypomnijmy z lekcji chemii – określa poziom kwasowości lub zasadowości. Niższe pH mają środowiska kwaśne, wyższe – zasadowe. Większość kolejnych odcinków układu trawiennego ma środowisko lekko zasadowe. Z kolei w żołądku jest środowisko kwaśne. To zróżnicowanie środowisk sprawia, że nasz organizm radzi sobie z różnymi składnikami pokarmowymi. Ale ma też dalsze konsekwencje.

Kwaśna bariera żołądka

Jeśli mamy problemy trawienne i nasz układ pokarmowy nie działa w pełni prawidłowo, musimy zadbać o wspomaganie trawienia. Kolejne organy przewodu pokarmowego to różne etapy tego procesu. Jeśli przyczyną kłopotów jest żołądek, w zasadzie nie ma kłopotu z podaniem leku, który zadziała bezpośrednio na ten organ. Gdy jednak konieczna jest regulacja pracy jelit lub podanie preparatu, który ma być wchłaniany właśnie w jelitach – pojawia się kłopot. Jest nim kwaśne środowisko żołądka. Oddziałuje ono, co oczywiste, nie tylko na spożywane pokarmy, ale i na przyjmowane leki i preparaty wspomagające terapię.

Substancje czynne preparatów, które mają być wchłaniane w jelitach, mogą być wrażliwe na kwaśne środowisko żołądka. W pewnym sensie tworzy ono barierę, poza którą trudno się przedostać. Aby substancje aktywne nie uległy zniszczeniu już w żołądku, muszą zostać odpowiednio „wyposażone” do bezpiecznego przebycia drogi aż do jelit. Są sposoby, by to zrobić.

Skuteczne otoczkowanie

Aby preparat, który ma działać w jelitach, był skuteczny, konieczne jest właściwe podanie go. Kluczem jest odpowiednia forma. Za przykład weźmy preparat Intesta. Zawiera on jako substancję aktywną maślan sodu. Maślan sodu wpływa na regulację pracy jelit, odbudowę flory jelitowej i błony śluzowej oraz generalnie na wzmocnienie układu trawiennego. Ale musi być dostarczony właśnie do jelit, poprzez kwaśną barierę żołądka. Intesta wykorzystuje w tym celu  mikrootoczkowanie. To proces umieszczenia substancji aktywnej w mikrogranulkach trójglicerydowych. Tego rodzaju otoczka zapobiega dostępowi soku żołądkowego do substancji aktywnej i jej strawieniu w żołądku. Zastosowana matryca trójglicerydowa umożliwia maślanowi sodu przedostanie się dalej i stopniowe uwalnianie w kolejnych odcinkach przewodu pokarmowego.

Gdy substancja aktywna jest właściwie zabezpieczona, preparat nie musi zawierać jej nadmiaru – przeznaczonego „na straty” w żołądku. Brak takich strat to też niższe koszty wytworzenia preparatu. Tę korzyść odczuwają finalnie sami chorzy – płacąc w aptece niższą cenę za kupowany preparat.