kierunek dla zdrowych jelit

Odżywiasz się niezdrowo? Wzmocnij swój układ trawienny

 

Czasem fatalna dieta wynika z lenistwa i chodzenia na łatwiznę. Wtedy najlepszą radą jest po prostu zmiana nawyków. Czasem jednak to wina trybu życia: wiecznego braku czasu, braku łatwego dostępu do zdrowszej żywności. Ale warto coś z tym zrobić.

Gdy coś przestaje działać jak należy

To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na sposób funkcjonowania naszego organizmu. Dopóki jest młody i silny, łatwiej radzi sobie z naszą złą dietą czy nieodpowiednim trybem życia. Ale jeśli szkodzimy mu regularnie, pierwsze problemy, które poważnie utrudnią nam funkcjonowanie, możemy mieć już koło trzydziestki. Wiele zależy od tego, jak silnie się trujemy.
Organizm funkcjonuje, bo dostarczamy mu energię w postaci jedzenia. Skład jedzenia wpływa z kolei na stan i sposób funkcjonowania naszego układu pokarmowego. W naszych czasach częstym następstwem niezdrowego trybu życia stają się zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego. Ich objawami są bóle, różne odczucia gniecenia czy pieczenia w brzuchu, zgaga, odbijanie, wzdęcia. Choć podłoże tego rodzaju zaburzeń nie jest do końca rozpoznane, obserwuje się związek między występowaniem dolegliwości a dietą. Aby nasz układ trawienny funkcjonował prawidłowo, niezbędna jest odbudowa flory jelitowej. Prawidłowe działanie i odbudowę błony śluzowej ułatwiają preparaty zawierające maślan sodu. Jest to farmaceutyczna forma dostarczania do organizmu niezbędnego składnika, który przy niewłaściwej diecie (na przykład pozbawionej błonnika)  może powstawać w jelitach w zbyt małej ilości. Brak regulacji pracy jelit może prowadzić do powstawania poważniejszych zaburzeń ich funkcjonowania.

Gdy choroba zostaje z nami na stałe

Ignorowanie przejściowych zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego i brak zmiany stylu życia może sprawić, że problem zdrowotny nabierze charakteru chronicznego. Nasilone objawy braku regulacji pracy jelit mogą sygnalizować wystąpienie zespołu jelita drażliwego. Obok wspomnianych wyżej dolegliwości przynosi on choremu także zaburzenia rytmu wypróżnień, częste przypadki odczuwania bólu lub przynajmniej kłopotliwego dyskomfortu w jamie brzusznej, czasem też nudności i wymioty. Wówczas zerwanie z niezdrowym trybem życia z reguły wymusza na chorym już sam jego organizm.
Ale powrót do zdrowia jest trudny. Polega głównie na cierpliwym redukowaniu odczuwanych dolegliwości. I tu sprawdzi się wspomniany maślan sodu. Zgodnie ze współczesnymi badaniami wykazuje on bardzo korzystny wpływ na pracę jelit. Zmniejsza też odczuwanie bólu i występowanie objawów zespołu jelita drażliwego. Na naszym rynku jest łatwo dostępny w formie preparatu marki Intesta.

Niezależnie od wsparcia organizmu osiągnięciami medycyny warto też zwracać większą uwagę na dietę. Ograniczyć alkohol, zredukować ilość tłustych potraw, włączyć do diety potrawy dostarczające nam błonnika pokarmowego (jak choćby produkty zbożowe).