kierunek dla zdrowych jelit

Jaką rolę pełni w organizmie kwas masłowy?

 

Ten organiczny związek chemiczny możemy znaleźć w niektórych pokarmach: w serach, przetworach mlecznych, kiszonkach. Wyróżnia go nieprzyjemny zapach, który w dużym stężeniu może przypominać woń zjełczałego tłuszczu. Dlatego to nie w zapachu tkwi jego wartość. Ale w tym, jaką rolę odgrywa wewnątrz naszego układu pokarmowego

Regulacja pracy jelit

W prawidłowo funkcjonującym organizmie kwas masłowy powstaje w jelicie grubym wskutek fermentowania przez bakterie jelitowe m.in. niestrawionych węglowodanów. Ich źródłem są np. otręby pszenne, owies, częściowo zmielone nasiona i ziarna zbóż. Znaczenie fizjologiczne kwasu masłowego wynika zwłaszcza z jego oddziaływania na florę bakteryjną jelit i na nabłonek jelitowy (ścianę jelit). Kwas masłowy odżywia kolonocyty – czyli komórki nabłonka jelita grubego. Zwiększa też tempo ich wymiany. Reguluje procesy wchłaniania wody i sodu. Poprawia kurczliwość mięśniówki okrężnicy. Wykazuje również działanie przeciwzapalne i zapobiega transformacji nowotworowej komórek jelita grubego.

Problemy trawienne

Kwas masłowy ułatwia zachowanie integralności nabłonka jelitowego oraz prawidłowej struktury i funkcji jelit. Gdy ta równowaga zostaje zaburzona, efektem mogą być problemy trawienne. Niedobór kwasu masłowego w organizmie upośledza szczelność bariery jelitowej. Może to sprzyjać zagnieżdżaniu się patogenów i infekcjom. Rzadszymi, choć również możliwymi konsekwencjami mogą być poważniejsze schorzenia. Drastycznym przykładem, który można wskazać, są tu choroby określane jako nieswoiste zapalenia jelit.

Jak wspomóc organizm?

Nie jesteśmy w stanie skutecznie dostarczyć kwasu masłowego obecnego w produktach spożywczych tam, gdzie działa – czyli do jelit. Jako składnik pokarmów zostaje po prostu strawiony „po drodze”. Przede wszystkim barierą nie do pokonania jest dla niego kwaśne środowisko żołądka.
Inna sprawa to „walory” zapachowe kwasu, które w zasadzie wykluczają podawanie go w sposób bardziej bezpośredni. Ale jest rozwiązanie. Są nim sole kwasu masłowego – maślany.

Maślan sodu w odpowiedniej ochronie

W sensie farmakologicznym źródłem kwasu masłowego dla organizmu może być maślan sodu. Ta substancja aktywna dostępna jest w preparatach do stosowania doustnego. Przykładem preparatu łatwo dostępnego dla każdego, bo nie wymagającego recepty, jest Intesta. Odpowiednia forma preparatu zapewnia zabezpieczenie maślanu sodu przed sokami żołądkowymi i skuteczne dostarczenie go do jelit. Gwarantuje to umieszczenie substancji aktywnej w specjalnie zaprojektowanej otoczce trójglicerydowej, która nie jest podatna na działanie kwaśnego środowiska żołądka i powoduje uwalnianie maślanu sodu dopiero w jelitach.

Preparat Intesta, mogący ograniczyć niedobory kwasu masłowego w organizmie, stosuje się więc w przypadku zaburzeń czynności jelit. Wspiera on też leczenie chorób zapalnych błony śluzowej jelit i odbudowę flory jelitowej – także po antybiotykoterapii. Intesta pomoże też w terapii zespołu jelita drażliwego.