kierunek dla zdrowych jelit

Jak wrócić do równowagi po antybiotykach?

 

Przepisywane są często, bo są skuteczne w przypadku chorób, na które dawna medycyna nie znała lekarstwa. Ale nic za darmo. Antybiotyki zwalczają chorobę, ale jednocześnie wyniszczają organizm.

Skutki terapii antybiotykowej

Dla leków tych – dziś dających się podzielić na grupy o zróżnicowanym działaniu – wskazuje się trzy główne rodzaje działań niepożądanych. Pierwszy to bezpośrednie działanie toksyczne. Najważniejszy jest tu możliwy wpływ np. na nerki, wątrobę czy szpik kostny.

Druga grupa działań niepożądanych to reakcje uczuleniowe. Mogą one mieć zróżnicowane nasilenie. Od łagodnej wysypki po wstrząs anafilaktyczny, którego skutkiem może być nawet śmierć. W stosownych przypadkach zapobiega się temu poprzedzając terapię antybiotykową testami uczuleniowymi.

Wyniszczenie flory bakteryjnej

Trzeci rodzaj działań niepożądanych, interesujący nas tutaj najbardziej, to powodowanie dysbakteriozy. Chodzi o to, że antybiotyki działają na obecne w naszym organizmie bakterie i likwidują konkretne ich rodzaje. Nie różnicują przy tym tego działania w zależności od tego, czy mają do czynienia z bakteriami chorobotwórczymi, czy z takimi, które są dla organizmu pożyteczne lub niezbędne. Skutkiem ubocznym terapii antybiotykowej jest więc wytrzebienie również pożytecznej, naturalnej flory bateryjnej człowieka.

Jakie są konsekwencje? Pierwsza z nich to zaburzenia trawienia i przyswajania składników odżywczych. Kolejna – ryzyko wystąpienia nadkażeń. Chodzi o to, że gdy antybiotyki zlikwidują prawidłową florę bakteryjną, znika tworzona przez nią naturalna bariera ochronna. Miejsce pożytecznych bakterii mogą wtedy zająć inne, groźne dla zdrowia. W najbardziej skrajnych przypadkach może to doprowadzić do poważnych chorób, a w efekcie – nawet do śmierci.

Naturalna tarcza organizmu

Odbudowa flory bakteryjnej jelit po kuracji antybiotykowej to nie tylko kwestia przywrócenia równowagi organizmu. Chodzi tu też o zapobieganie rozrostowi kolonii bakterii chorobotwórczych, zdolnych zająć miejsce zniszczonej w czasie terapii mikroflory jelitowej.

Na odbudowę flory jelitowej – tej korzystnej – ma wpływ kwas masłowy. W zdrowym organizmie wytwarzają go obecne w jelicie grubym bakterie. Po kuracji antybiotykowej wysoce wskazane jest uzupełnienie możliwych niedoborów kwasu masłowego poprzez podanie preparatu zawierającego maślan sodu, sól kwasu masłowego. Maślan sodu jako substancja czynna sprzyja regulacji pracy jelit i stymuluje odbudowę flory jelitowej. Odbudowa prawidłowej flory jelitowej redukuje ryzyko nadkażeń, gdyż tworzy naturalną barierę dla patogenów.

Przyjmowanie po terapii antybiotykowej preparatu zawierającego maślan sodu, dostępnego pod handlową marką Intesta, można skonsultować z lekarzem prowadzącym terapię. Preparat Intesta jest też łatwo dostępny bez recepty dla każdego, kto po leczeniu antybiotykami zechce wzmocnić układ trawienny.