kierunek dla zdrowych jelit

Jak maślan sodu pomaga przy chemioterapii?

 

Biegunki podczas leczenia onkologicznego mają poważny przebieg i osłabiają organizm, a nawet mogą prowadzić do zagrażających życiu odwodnień. Wymagają odpowiedniej reakcji terapeutycznej. Jakie znaczenie ma tu maślan sodu?

Kwas masłowy i maślan sodu

Kwas masłowy powstaje w organizmie, w jelicie grubym. Jest substancją odżywczą dla nabłonka jelitowego. Umożliwia regenerację tego nabłonka i zwiększa możliwość wchłaniania wody z jelita. W przypadku konieczności uzupełnienia ilości kwasu masłowego w jelitach nie podaje się go jednak bezpośrednio. Substancja ta jest wrażliwa na kwasy żołądkowe i uległaby zniszczeniu przed dotarciem do jelit. Stosuje się więc preparaty w postaci soli kwasu masłowego – maślanu sodu – podawane w specjalnej osłonie, co zapewnia dotarcie substancji czynnej i jej uwalnianie dopiero w jelitach. Jest to rozwiązanie stosowane standardowo w tego rodzaju preparatach. Dobrym przykładem jest tu preparat Intesta.

Maślan sodu a biegunka po chemioterapii

Badania dotyczące zastosowania maślanu sodu w związku biegunkami po chemioterapii prowadzili pracownicy naukowi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego u progu tej dekady. W badanym przypadku maślan sodu włączono do terapii chorego z chłoniakiem. Pacjent cierpiał na uciążliwą biegunkę. Po podaniu preparatu subiektywną poprawę zaobserwowano już po kilku dniach. Częstotliwość biegunek zmalała, ustąpiły też uciążliwe dolegliwości gastryczne. Co więcej, chory zgłaszał też poprawę łaknienia. A podczas późniejszego badania kontrolnego odnotowano u niego przyrost masy ciała. W efekcie badania naukowcy skłonni byli do konstatacji, iż maślan sodu odegrał znaczącą rolę w hamowaniu biegunki u pacjenta po chemioterapii.

Skuteczny przy biegunkach

Substancja skuteczna nawet w tak poważnych przypadkach jest w stanie pomóc również w częstszych i dość pospolitych zachorowaniach. Nie trzeba tu też specjalnie planowanej terapii, bo preparaty z maślanem, jak Intesta, są bezpieczne na tyle, że są dostępne bez recepty. Kiedy warto sięgać po maślan sodu? Wymieńmy dwa przykłady z wielu.

Maślan sodu pomaga w przypadku wystąpienia biegunki podróżnych oraz w profilaktyce tej choroby. To szczególny przypadek zatrucia pokarmowego. Towarzysząca mu biegunka może prowadzić do odwodnienia organizmu. Wspomniane wyżej właściwości kwasu masłowego i jego wpływ na przywracanie równowagi chorym jelitom sprawiają, że np. preparat Intesta przyda się do hamowania biegunki podróżnych. Warto zresztą sięgnąć po niego także w przypadku każdej biegunki wywołanej zatruciem pokarmowym.

Zaburzenia, które mogą prowadzić do nadkażeń i w efekcie biegunek, występują także po terapii antybiotykowej. Preparat z maślanem sodu może i tu być przyjmowany profilaktycznie. Sprzyja regeneracji błony śluzowej jelit i przywracaniu naturalnej, czyli zdrowej i ochronnej flory bakteryjnej jelit. Broni zatem organizm przed powikłaniami po terapii antybiotykami.