kierunek dla zdrowych jelit

Gdy problemy trawienne rujnują karierę

 

W przeprowadzonych badaniach pierwszej połowie pacjentów podawano zestaw leków tradycyjnie stosowany przy terapii zespołu jelita drażliwego oraz preparat zawierający maślan sodu. Drugiej połowie podano ten sam zestaw leków, ale zamiast maślanu sodu – placebo. Z każdym kolejnym tygodniem u leczonych z udziałem maślanu sodu zmniejszały się dolegliwości. Rosła też ich ocena jakości życia. U dostających placebo takich zmian nie zaobserwowano.

Zespół jelita drażliwego

Wróćmy teraz do problemów trawiennych, które są w stanie zrujnować karierę zawodową. Utrzymujące się biegunki (albo zaparcia) mogą być objawem zespołu jelita drażliwego. To rodzaj zaburzeń czynnościowych układu trawiennego. Towarzyszące mu dolegliwości poważnie utrudniają życie codzienne. Na „liście przebojów” zespołu jelita drażliwego są, obok biegunek, także uciążliwe wzdęcia i gazy. I bóle brzucha, w których ulgę przynosi wypróżnienie lub oddanie gazów. Dyskomfort mogą powodować też krępujące dźwięki „przelewania w brzuchu” i odbijania. Objawy nasilają się w dzień i słabną w nocy. Potęguje je też stres, o który nietrudno w pracy.
Jeśli nie podjąć kontrakcji, może być jeszcze gorzej. W zespole jelita drażliwego do problemów trawiennych dochodzą zaburzenia natury psychicznej. W lepszym przypadku to uczucie niepokoju. W gorszym – nawet zaburzenia osobowości i depresja. A to problem arcypoważny.

Maślan sodu

Medycyna coraz lepiej radzi sobie z łagodzeniem najbardziej uciążliwych objawów zespołu jelita drażliwego. Badania z ostatniej dekady udowodniły istotną skuteczność wspomnianego maślanu sodu. Substancję tę wytwarza też nasz organizm, choć często w niewystarczającej ilości. Wspiera ona kluczową dla leczenia regulację pracy jelit. Jej działanie polega na odbudowie błony śluzowej, wspomaganiu komórek nabłonka jelita grubego i odbudowie prawidłowej flory jelitowej.
Skutkiem stosowania maślanu sodu jest ogólne wzmocnienie układu trawiennego. Stosujący maślan sodu odczuwają to jako zmniejszenie dolegliwości zespołu jelita drażliwego. Regulacja pracy jelit redukuje też problem biegunek i innych objawów, które mogą burzyć normalny rytm funkcjonowania. I rujnować karierę zawodową.

Właściwe podanie

Nie jest obojętne, w jakiej formie podaje się maślan sodu. Substancja ta jest wrażliwa na kwaśne środowisko żołądka. Musi być przed nim chroniona, by trafić do jelit i zadziałać. Innowacyjną formułą osłony i kontrolowanego uwalniania maślanu sodu w jelitach jest zastosowana w preparacie Intesta matryca trójglicerydowa. Środowisko żołądka nie oddziałuje na trójglicerydy, więc substancja aktywna bezpiecznie dociera do jelit, gdzie jest stopniowo uwalniana. To rozwiązanie lepsze niż tradycyjna kapsułka dojelitowa.

Dodajmy, że preparat Intesta jest dostępny w aptekach bez recepty. To dlatego, że jest środkiem bezpiecznym i nie wykazującym istotnych działań niepożądanych ani skutków ubocznych.