kierunek dla zdrowych jelit

Dlaczego powinniśmy dbać o nasze bakterie?

 

Szacuje się, że aż dwa procent masy naszego ciała stanowią obecne w nim bakterie. Większość z nich zamieszkuje nasz układ pokarmowy. Jaką rolę tam odgrywają?

Współdziałanie komórek i mikroorganizmów

Naukowcy przywiązują dużą wagę do badań mikroflory jelit. Uważa się, że ma ona największy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Stan i charakter flory jelitowej ma związek z podatnością na schorzenia. I w ich liczbie mieszczą się nie tylko te, które bezpośrednio skutkują problemami trawiennymi. Szacuje się, że nawet kilkanaście procent chorób nowotworowych może mieć związek z tym, w jakim stanie jest i z czego się składa nasza flora jelitowa. To sprawia, że dbałość o zachowanie jej naturalnej równowagi jest niezwykle ważna.

Wspólny rozwój ewolucyjny organizmów ludzkich i charakterystycznego dla nich zestawu bakterii jelitowych sprawił, że nasz układ odpornościowy nie reaguje na te mikroorganizmy. Reakcja obronna jest natomiast kierowana przeciw próbującym zaburzyć równowagę mikroflory patogenom. Pożyteczne baterie, jeśli w odpowiedniej ilości skolonizowały nasz układ pokarmowy, również zapobiegają inwazji patogenów, nie pozostawiając im wystarczającego miejsca do rozpoczęcia kolonizacji i zapoczątkowania poważnej infekcji.

Jak dbać o pożyteczną florę jelitową?

Nasz układ pokarmowy to miejsce, gdzie wciąż trwa walka między patogenami (grzybami, szkodliwymi bakteriami) a naszym systemem immunologicznym. To w przewodzie pokarmowym najwięcej jest substancji toksycznych i szkodliwych, które nie powinny przedostawać się do innych organów. Barierę dla nich stanowi z jednej strony właściwy, nieuszkodzony nabłonek jelitowy, z drugiej – obecność pożytecznej mikroflory. Ich ochronne współdziałanie może być zaburzone w wyniku infekcji, choroby, błędów dietetycznych lub też po terapii antybiotykowej.

Aby przywrócić stan równowagi, potrzebna jest regulacja pracy jelit. W celu odbudowy flory jelitowej stosuje się probiotyki. Potwierdzoną skuteczność ma wpływanie na zwykły dla naszego organizmu mechanizm kontroli stanu mikroflory i nabłonka jelitowego. Istotną rolę w jelitach odgrywa w tym zakresie kwas masłowy. Farmakologiczne wsparcie dla odbudowy równowagi układu trawiennego tą drogą zapewnia maślan sodu, podawany w formie specjalnych preparatów (np. preparat Intesta). Dostarczają one maślan sodu chroniony w specjalnej otoczce trójglicerydowej. Substancja czynna uwalniana jest dopiero w jelitach, gdzie wpływa na odbudowę błony śluzowej i na zachowanie ciągłości nabłonka jelitowego – co utrudnia inwazję patogenów i rozwój infekcji. Maślan sodu wpływa także na odbudowę flory jelitowej. Stosując preparat tego rodzaju, wspomagamy trawienie, minimalizujemy ryzyko infekcji i łagodzimy ewentualne dolegliwości chorobowe – o ile te już wystąpiły. Właściwa regulacja pracy jelit zapewnia nam następnie dobrze działający mechanizm obronny, oparty na współdziałaniu naszego organizmu i zamieszkujących go pożytecznych bakterii.