kierunek dla zdrowych jelit

Czym jest zespół jelita drażliwego?

 

Choć zespół jelita drażliwego jest znany medycynie już od ponad 120 lat, nadal nie są rozpoznane jego pierwotne przyczyny. Za to dobrze opisane są objawy.

Wielu cierpi i ignoruje problem

Chorzy, których dotknie zespół jelita drażliwego, odczuwają dość częste bóle brzucha. Początkowo przypisują je nieokreślonym problemom trawiennym. I albo lekceważą ból, albo stosują tzw. domowe metody leczenia. Herbatka ziołowa zwykle okazuje się tu jednak nieskuteczna. Podobnie jak przypadkowe leki, które poniewierają się gdzieś w domowej apteczce.
Objawy zespołu jelita drażliwego występują co najmniej u jednego na dziesięciu ludzi. W skali globu daje to ogromną liczbę chorych. Jednocześnie ocenia się, że tylko część z nich trafia do lekarza. A reszta? Cierpi zupełnie niepotrzebnie. Bo medycyna potrafi przynieść im ulgę.

Boli, utrudnia funkcjonowanie

Ci, których dolegliwości stały się nie do zniesienia, zgłaszają się w końcu do lekarza. Do częstego bólu brzucha dochodzą bowiem inne problemy trawienne. Mogą objawiać się zaparciami lub biegunkami. Chorzy często doświadczają też wzdęć. Objawy zespołu jelita drażliwego mogą realnie utrudnić życie. Bo jak z biegunką podróżować? Jak siedzieć w biurze czy na kasie? Jak pracować wśród ludzi, gdy dręczą wzdęcia i gazy? Zespół jelita drażliwego nakłada na chorego szereg ograniczeń. Rujnuje mu życie zawodowe. Zaburza życie prywatne. Może doprowadzić nawet do depresji.
W gabinetach gastroenterologów chorzy z zespołem jelita drażliwego mogą stanowić nawet do połowy pacjentów. To choroba czynnościowa przewodu pokarmowego, która zaczyna się zwykle w wieku 30-40 lat. Nieco częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Podczas badania dąży się do wykluczenia organicznej przyczyny odczuwanych dolegliwości. I wdraża leczenie. Ono jest w stanie przynieść cierpiącym istotną ulgę.

Trzeba wzmocnić układ trawienny

Tradycyjna metoda, stosowana przez wielu lekarzy, polega na leczeniu objawowym. Przepisywane są dostępne tylko na receptę preparaty zawierające mebewerynę i trimebutynę, które poprawiają perystaltykę jelit i zapobiegają kurczom mięśni gładkich. Leczenie z zasady dąży do regulacji pracy jelit i wzmocnienia układu trawiennego. Wspomniane środki farmakologiczne nie eliminują objawów zespołu jelita drażliwego całkowicie. Badania z ostatnich latach wykazały potrzebę stosowania w terapii także preparatów zawierających maślan sodu. Skuteczne środki tego rodzaju, jak np. dostępny bez recepty preparat Intesta, podają maślan sodu w otoczce trójglicerydowej. Chroni ona substancję aktywną przed kwasami żołądkowymi i umożliwia jej wchłanianie w jelitach. Intesta redukuje w istotny sposób dolegliwości bólowe, zmniejsza częstotliwość zaburzeń rytmu wypróżniania i niweluje problem wzdęć. Chorzy, do których terapii włączono preparat zawierający maślan sodu, deklarują odczucie istotnej poprawy jakości życia. A to przecież najważniejsze.