kierunek dla zdrowych jelit

Czym grozi lekceważenie zgagi?

 

To odczucie zdecydowanie nieprzyjemne. Objawia się charakterystycznym paleniem w przełyku lub nieprzyjemnym, kwaśnym odbijaniem. Czasem też jako ból za mostkiem lub pod żebrami. Zgaga może pojawić się po zbyt obfitym posiłku. Zwłaszcza po potrawach ciężkostrawnych. Ale jeśli zaczyna zdarzać się często, to nie powinna być lekceważona. Bo może być czymś więcej niż tylko skutkiem chwilowych problemów trawiennych.

Objaw poważnych chorób

Apteki pełne są środków na zgagę. Preparaty te mają różną postać i zwykle jedną cechę wspólną: przynoszą krótkotrwałą ulgę. Wystarczą, gdy zgagę spowodował błąd w diecie. Ale gdy źródłem zgagi jest choroba – nie będą skuteczne.
Zgaga często jest objawem choroby refluksowej przełyku. W chorobie tej kwaśna treść żołądka cofa się w górę. Źle pracujący dolny zwieracz przełyku nie zatrzymuje jej w żołądku. Wówczas zgaga pojawia się także po niewielkim posiłku lub nawet bez niego. Refluks powinien być leczony. Przewlekłe zarzucanie treści żołądka może doprowadzić do tzw. przełyku Barretta. Wtedy nabłonek właściwy dla przełyku zastępowany jest przez nabłonek charakterystyczny dla żołądka. W dalszym następstwie może rozwinąć się choroba nowotworowa.
Zgaga może towarzyszyć także innym schorzeniom. Przykładem może być zespół jelita drażliwego. W szeregu jego objawów, wynikających ze złej regulacji pracy jelit, znajdują się także nudności, nieprzyjemny smak w ustach i właśnie zgaga.

Jak się to leczy?

Jeśli zgaga jest objawem choroby refluksowej przełyku, stosowane są leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. Specyfiki te hamują wytwarzanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka. Są z reguły dobrze tolerowane, choć wśród dość częstych działań niepożądanych mają dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Do inhibitorów stosuje się więc także leki poprawiające perystaltykę układu pokarmowego.

Regulacja pracy jelit

Długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej może też prowadzić do zmian w błonie śluzowej jelit. Przy leczeniu choroby mającej wśród objawów zgagę warto więc dbać też o dolny odcinek układu pokarmowego. Odbudowie błony śluzowej, regulacji pracy jelit i ogólnemu wzmocnieniu układu trawiennego sprzyja stosowanie maślanu sodu. Ta substancja aktywna uczestniczy w odbudowie flory jelitowej i wspomaga trawienie. Maślan sodu znajdziemy w aptekach pod handlową nazwą Intesta. Preparat ten stosuje innowacyjną formułę matrycy trójglicerydowej, która chroni substancję aktywną przed kwaśnym środowiskiem żołądka i umożliwia kontrolowane uwalnianie jej w miejscu działania, czyli w jelitach. Przy terapii choroby manifestującej się zgagą Intesta może stanowić skuteczną odpowiedź na problemy trawienne. Co więcej, preparat ten wśród głównych zastosowań ma też wspomaganie leczenia zespołu jelita drażliwego. Jak już wiemy – i temu schorzeniu towarzyszy czasem nieprzyjemna zgaga. Działanie maślanu sodu zniweluje więc także jej przyczyny mogące tkwić w chorobie jelit.