kierunek dla zdrowych jelit

Czy biegunka podróżnych grozi nam tylko w tropikach?

 

Atak biegunki podróżnych może całkowicie zniweczyć wyjazd, podczas którego się pojawi. Warto więc wiedzieć coś więcej o przyczynach tej dolegliwości.

Organizm się broni

Biegunka podróżnych to skutek ostrego zakażenia przewodu pokarmowego. Dlaczego występuje w podróży? Nasza flora jelitowa broni nas przed patogenami spożywanymi z jedzeniem i piciem. Radzi sobie z bakteriami czy wirusami, z którymi ma kontakt na co dzień. Gdy udajemy się gdzieś daleko, stykamy się z obcymi odmianami szkodliwych mikrobów. W przypadku nawet 4 na 10 podróżnych zwykłe mechanizmy obronne organizmu zawodzą. Reakcją na zakażenie jest wtedy ostra biegunka i wymioty – bo tak organizm próbuje się pozbyć tego, co mu zaszkodziło. Biegunka podróżnych może trwać kilka dni. Jej zlekceważenie grozi groźnym nawet dla życia odwodnieniem.

Czy tylko tropiki?

Choroba ta dopada podróżnych w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowej. Tam, gdzie panują tropikalne temperatury. Ale infekcji sprzyja też brak wysokich standardów higieny. Dlatego biegunka podróżnych występuje i w Europie: na południu i na wschodzie, gdzie lubi panować nonszalancja w podejściu do reguł zachowania czystości. Tak, także np. w Rosji, która wcale nie kojarzy się z tropikami. Warto pamiętać, że ryzyko występuje w zasadzie przy każdym dalszym wyjeździe zagranicznym. I warto się przygotować zawczasu - przed wyjazdem.

Wzmocnienie układu trawiennego

Samoobrona przed biegunką podróżnych niezależnie od celu wyjazdu zależy od higieny i formy, w jakiej są nasze jelita. Barierę ochronną przed infekcjami współtworzą pożyteczne bakterie jelitowe wraz z nabłonkiem jelitowym w odpowiedniej kondycji zdrowotnej. Dla obu kluczową rolę odgrywa kwas masłowy. Odżywia on komórki nabłonka, zapewnia też odpowiednią ilość pokrywającego go śluzu. Tam z kolei bytują pożyteczne bakterie, które są wrogie patogenom zdolnym wywołać biegunkę podróżnych. Skuteczność mechanizmów obronnych zależy więc od kwasu masłowego. Organizm może wytwarzać go przy trawieniu błonnika. Przy dzisiejszej diecie łatwo jednak o niedobory. I większe ryzyko biegunki podróżnych.

Ilość tej korzystnej substancji można uzupełnić przez podanie maślanu sodu. Maślan sodu przyjmowany regularnie w odpowiedniej formule preparatu Intesta zredukuje ryzyko wystąpienia objawów biegunki podróżnych. Preparat Intesta jest przy tym bezpieczny – i dostępny bez recepty. Aby odpowiednio wzmocnić swój układ trawienny, warto po niego sięgnąć jeszcze przed wyjazdem, przyjmować podczas pobytu z dala od domu i bezpośrednio po powrocie.

 W każdej sytuacji warto też pamiętać o higienie. Nie pić wody innej niż przegotowana lub butelkowana. Nie jeść warzyw czy owoców z bazarów czy dań z przydrożnych budek. Dostęp do takiej żywności jest łatwy w wieku krajach, nie tylko tych gorących. Korzystając z niego – możemy dostać biegunki podróżnych. Nigdy jednak ryzyka nie zredukujemy do zera. Dlatego warto, by nasz organizm wzmocniła Intesta.