kierunek dla zdrowych jelit

Czujesz się ciężki? Czyli czym tak naprawdę są wzdęcia?

 

Wzdęcia to jedna z najpopularniejszych dolegliwości naszego układu trawiennego inaczej zwana bębnicą. Charakterystyczne dla nich są poczucie pełności, jak przy przejedzeniu, skurcze jelit, duszności , poczucie przelewania się treści w brzuchu oraz większe niż zazwyczaj oddawanie gazów. Ich przyczyną jest nadmiernie zwiększenie objętości powietrza w jelitach i żołądku. Sama obecność powietrza w przewodzie pokarmowym jest czymś zupełnie normalnym, ponieważ z każdym przełykanym kęsem jedzenia do naszego żołądka dostaje się go kilka mililitrów. W ciągu doby do żołądka może się dostać aż 3 litry powietrza, które w postaci gazów powinny sprawnie opuścić nasz układ trawienny, szacuje się że czas przejścia powietrza z żołądka do końcowego odcinka jelita grubego to ok.40 minut, oczywiście w zależności od naszych cech indywidualnych, jak długości jelit, czy ich aktywność perystaltyczna.

Jak powstają gazy?

Ilości dostarczanych w pokarmach węglowodanów, nie trawionych przez nasze enzymy trawienne, ma bezpośredni wpływ na objętość gazów w układzie trawiennym. Gazy powstają jako wynik procesów rozkładu cukrów (sacharydów), przez bakterie jelitowe, kluczowa jest obecność celulozy występującej w wielu produktach roślinnych. Tworzenie gazów nasila spożywanie produktów bogatowłókninowych, chleba gruboziarnistego, warzyw, owoców czy płatków kukurydzianych i orzechów, ma to miejsce w wyniku rozkładu tych produktów przez bakterie jelitowe.

Nasza indywidualna zdolność do trawienia niektórych węglowodanów ma bezpośredni wpływ na ilości powstających w procesie trawienia gazów, z których aż 99% to mieszanka wodoru, metanu, tlenu, azotu i dwutlenku węgla. Przykre zapachy gazów jelitowych to efekty fermentacji substancji białkowych, które nie uległy strawieniu w wyniku czego tworzą się siarkowodór, amoniak, skatol, lotne kwasy tłuszczowe i inne.
W przypadku problemów z trawieniem produktów mlecznych, do jelita grubego przedostaje się niestrawiona laktoza, powodująca powstawanie dwutlenku węgla, kwasu mlekowego, czasami też jest przyczyną biegunki. Podobnie dzieje się w przypadku cukrów zawartego w warzywach (sorbitolu), jego ograniczone wchłanianie również wpływa na gromadzenie się gazów w jelitach.
Synteza dwutlenku węgla w efekcie procesu neutralizacji kwasu solnego i kwasów tłuszczowych, jak również spożywanie płynów nasyconych dwutlenkiem węgla również może mieć wpływ na prowokowanie wzdęć, gdy mamy problemy z prawokomorową niewydolnością serca lub nadciśnieniem wrotnym, wtedy zaburzeniu ulega proces wydalania gazów przez nasz układ oddechowy. 

W leczeniu wzdęć wyróżniamy ich dwie zasadnicze odmiany: wzdęcia ostre i przewlekłe.

Objawy ostrych wzdęć pojawiają się nagle i związane są z niedrożnościami układu trawiennego, ich podłoże może mieć tzw. mechaniczny charakter – uwięźnięcie przepukliny, zwężenie pozapalne jelit lub porażenie wywołane przez toksyny, które mogą powodować zatrzymanie pracy lub zwolnienie perystaltyki, przyczyną mogą być również zmiany nowotworowe jelit. Niedrożności układu trawiennego zwykle przebiegają z bólami jamy brzusznej, zatrzymaniem stolca, nudnościami i wymiotami, a nasz brzuch jest wzdęty i twardy. Ostre wzdęcia brzucha mogą stanowić zagrożenie dla życia chorego, jeśli jego przyczyny nie zostaną szybko i prawidłowo rozpoznane.
Możemy mieć jeszcze do czynienia z niedrożnościami porażennymi, których najczęstszą przyczyną jest zapalenie woreczka robaczkowego, perforacja wrzodu trawiennego, choróba dróg żółciowych, czy trzustki, a także zapalenie przydatków u kobiet.
W przypadku wzdęć przewlekłych, często powtarzających się, możemy mieć do czynienia z nietolerancją pokarmową lub infekcją układu pokarmowego. Warto w takim wypadku wykonać badania  na obecność patogenów (bakterii, grzybów). Można również przeprowadzić badania w kierunku wyeliminowania Celiakii, można też spróbować wykluczyć na jakiś czas produkty zawierające gluten i bacznie obserwować reakcję organizmu.
Na pewno nie zaszkodzi uzupełnienie prawidłowego składu flory bakteryjnej jelit, czyli zastosowanie preparatów zawierających w składzie pałeczki kwasu mlekowego.

Warto na wszelki wypadek skonsultować się z internistą i gastroenterologiem.