kierunek dla zdrowych jelit

Burczy w brzuchu, że aż wstyd. Co robić?

 

Jedziesz w przedziale z kilkoma osobami i nagle rozlega się głośne burczenie w brzuchu. W twoim. Masz ważną rozmowę o pracę, a w odpowiedzi na pytanie rekrutera najpierw słychać bulgotanie w twoich jelitach. Albo jesteś w kolejce do okienka w urzędzie, gdy ciszę przerywają odgłosy, jakby coś przelewało się w brzuchu. Wiesz, że to u ciebie.
Kto często ma takie problemy trawienne, doskonale wie, jak potrafią być krępujące. Ale powinien też wiedzieć, że możliwa jest regulacja pracy jelit. Że jest rada na burczenie w brzuchu.

W czym tkwi problem?

Wszystko, co jemy, podlega trawieniu i przesuwa się przez nasz układ pokarmowy. Ruch ten możliwy jest dzięki skurczom mięśni gładkich. Żołądek kurczy się też, gdy jest pusty. Wszystkie te tzw. ruchy perystaltyczne powodują też przemieszczanie się gazów obecnych w układzie pokarmowym. A to daje znane nam dobrze efekty dźwiękowe. Burczenie w brzuchu może być więc po prostu naturalną reakcją organizmu.
Nie zawsze tak jest. Czasem dochodzą problemy trawienne. Bywa, że fundujemy je sobie sami. Przyczyną może być raptowna zmiana diety. Albo nadmiar napojów gazowanych. Czasem gra rolę nie tyle rodzaj pokarmów, ile sposób ich spożywania. Zbyt szybkie jedzenie i łykanie sporych kęsów wprowadza do żołądka więcej powietrza. Organizm próbuje się go pozbyć. Efektem jest burczenie w brzuchu.

Zespół jelita drażliwego

Czasem przyczyną problemu jest choroba. Zbyt częste burczenie w brzuchu to jeden z objawów zespołu jelita drażliwego. To uciążliwe schorzenie potrafi zaserwować nam także szereg innych kłopotów: bóle brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia. Zła regulacja pracy jelit może prowadzić nawet do nudności i wymiotów.

Jak zaradzić burczeniu w brzuchu?

Ponieważ samo zjawisko związane jest ze spożywaniem pokarmów, konieczne jest przede wszystkim wzmocnienie układu trawiennego. Ważną rolę w regulacji pracy jelit odgrywa powstający tam przy udziale bakterii fermentacyjnych maślan sodu. Wpływa on pozytywnie na odbudowę błony śluzowej jelit i odbudowę flory jelitowej. Niedobory tej substancji można uzupełniać farmakologicznie. Sugerowanym preparatem skutecznie dostarczającym ten aktywny składnik wzmacniający układ trawienny jest Intesta. Kapsułki preparatu przygotowane są w taki sposób, by zawarta w nich substancja aktywna nienaruszona przedostała się przez żołądek i została uwolniona właśnie w jelitach.

Przeprowadzone badania dowodzą skuteczności maślanu sodu w niwelowaniu objawów chorobowych w zespole jelita drażliwego. Preparat z maślanem sodu zredukuje więc zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego. Zaburzenia te, jak wiemy, mogą powodować także zbyt częste burczenie w brzuchu.
Warto wzmacniać swój układ trawienny preparatami takimi jak Intesta niezależnie od tego, czy dla ograniczenia nieprzyjemnych objawów bardziej czy mniej starannie przyłożymy się do korekty własnych nawyków żywieniowych. Pomoże nam to uniknąć niejednej krępującej sytuacji z rodzaju tych, które przywołaliśmy na wstępie.