kierunek dla zdrowych jelit

Alkohol a nasz układ trawienny. Część 2

 

Spożywanie alkoholu nie pozostaje bez wpływu na działania naszego układu trawiennego, w przypadku każdego organu wchodzącego w jego skład ma ono swoje konsekwencje i skutki.

Jelito cienkie

Po przebyciu drogi przez przełyk do żołądka, wszystkie spożywane przez nas pokarmy czy napoje docierają do jelita cienkiego – w tym alkohol. Wykazano, że może on w tym miejscu osiągać dość duże stężenia. Ich poziom bardzo często może prowadzić do dysfunkcji kosmków jelitowych, co skutkuje zaburzeniami trawienia, jak i wzrostem przepuszczalności jelit dla niewchłanialnych substancji (mannitol, laktuloza). Dodatkowo alkohol stymuluję produkcję tlenku azotu i rodników co wzmaga wzrost przepuszczalności błony jelita.
U osób przewlekle konsumujących wysoko procentowe alkohole, obserwuje się obniżenie motorycznej funkcji jelit co prowadzi do zaburzeń we florze bakteryjnej i prowadzi do przestawiania się bakterii na produkcję aldehydu octowego. Toksyna ta przylega do białek komórkowych obniżając możliwości antyoksydacyjne, a przez to do zaburzeń odporności błony śluzowej. Oczywiście nieprawidłowości w funkcjonowaniu motoryki jelita mogą mieć wiele innych przyczyn i nie zawsze da się przypisać tylko jednemu ustalonemu czynnikowi.
Nadużywanie napojów alkoholowych może prowadzić do wielu różnych objawów, zaburzeń w trawieniu, wchłanianiu, poczucia pełności po posiłku, wzdęć, czy biegunek.

Wątroba

Spożywany alkohol w ponad 90% ulega przemianie właśnie w wątrobie, dlatego też jest ona najbardziej narażonym na jego negatywne skutki organem. Alkohol w wątrobie przetwarzany jest do postaci aldehydu octowego (jest to silna toksyna będąca szkodliwa szczególnie dla komórek wątroby). W następnej kolejności jest ona przekształcana do postaci octanu (który już nie jest szkodliwy), a potem już staje się wodą i dwutlenkiem węgla.
Wątroba to najważniejszy organ oczyszczający nasz organizm, niestety długotrwałe picie alkoholu skutkuje jej stłuszczeniem i prowadzi do marskości, może prowadzić przez to do zaburzeń metabolicznych.
Śmiertelność w wyniku chorób wątroby, jest na 9 miejscu w krajach USA i Europie i jest jedną z najczęstszych jej przyczyn. Oczywiście rozwój chorób tego narządu nie jest tylko i wyłącznie wywołany przez spożywanie alkoholu. Schorzenia wątroby mają charakter wieloczynnikowy, zależny od diety, nawyków żywieniowych, otaczającego nas środowiska, uwarunkowań genetycznych. Praktycznie u wszystkich osób uzależnionych od alkoholu stwierdza się stłuszczenie wątroby, a u 1/3 z nich przewlekłe jej zapalenie, które prowadzi docelowo do marskości tego narządu.

Czy alkohol jest tylko szkodliwy?

W wyniku bardzo licznie prowadzonych ostatnio badań udowodniono, że przyjmowanie systematycznie niewielkich ilości napojów alkoholowych wpływa korzystnie na nasz organizm. Zawarte w niektórych produktach alkoholowych polifenole i flawanoidy wykazują silnie działania antyoksydacyjne.  Bardzo duże ich ilości znajdują się w czerwonym winie, których zawartość jest 10 krotnie większa niż w przypadku wina białego (przyczyną jest inna technologia produkcji). Ponadto wino czerwone ma udokumentowane działanie antybakteryjne.
W kontrze do bezsprzecznie podwyższonej zachorowalności na nowotwory u osób nadużywających mocnych alkoholi czy piwa, osoby umiarkowanie konsumujące wino (głównie czerwone) rzadziej chorują na złośliwe odmiany nowotworów, gardła, jamy ustnej i przełyku. Na dzień dzisiejszy zależność tą przypisuje się dużym ilościom resweratrolu znajdującego się właśnie w winach czerwonych.

Podsumowanie

Jak każda spożywana przez nas substancja, także alkohol nie jest obojętny na naszego układu trawiennego i czy mówimy w tym miejscu o właściwej diecie czy też piciu napojów alkoholowych wszystko zależy od ilości, jakości i składu tego co spożywamy. Tłuszcze są jednym z koniecznych składników naszej diety jednak w nadmiarze wpływają bardzo niekorzystnie na stan naszego zdrowia. Podobnie jest z alkoholem, spożywanie go regularnie w dużych ilościach prowadzi do zaburzeń funkcjonowania naszego organizmu i daje bardzo negatywne objawy.