kierunek dla zdrowych jelit

Alkohol a nasz układ trawienny. Część 1

 

 

To jak na nas wpływa spożywany alkohol, ma wiele składowych, są nimi płeć, rodzaj i sposób jego przyjmowania, okoliczności (posiłek lub jego brak),  czy wreszcie uwarunkowania genetyczne no i oczywiście jego spożyta ilość.
Działanie wysokoprocentowego alkoholu ma wpływ na każdy organ naszego układu pokarmowego, zaczynając od śluzówek w jamie ustnej, na podrażnieniach jelita grubego kończąc.

Przełyk

Alkohol (w szczególności etanol) działa drażniąco na błonę śluzową przełyku uszkadzając ją, a dzięki swojemu działaniu rozluźniającemu przyczynia się do nie domykania zwieracza przełyku, co powoduje cofanie się soku żołądkowego. Cofająca się wraz z kwas solnym treść żołądka przyczynia się do uszkodzenia błony śluzowej przełyku. Przedłużający się w czasie ten proces może skutkować zaburzeniami głębokości i regularności skurczów ruchu przełyku, może przyczynić się do powstania stanów zapalnych, a wraz z ich rozwojem nawet do jego nowotworów. Nieprawidłowa motoryka przełyku często objawia się zgagą i refluksem żołądkowym. Ich współwystępowanie wraz ze spożywaniem napojów alkoholowych zostało dowiedzione przez badania naukowe.
Białe wino np. wyraźnie bardziej przyczynia się do tzw. zarzucania treści żołądkowej niż piwo czy wino czerwone.

Żołądek

Alkohol ma wpływ na wydzielanie kwasu żołądkowego. Napoje o zawartości etanolu do 5% powodują zwiększenie wydzielania kwasu solnego, natomiast te o większej zawartości etanolu działają hamująco. Badania pokazują, że również rodzaj alkoholu może regulować wydzielanie żołądkowe. Alkohole niedestylowane takie jak piwo, wino czy szampan mogą zwiększać produkcję kwasu solnego w żołądku.
Funkcje motorycznie żołądka nie tylko zależą od rodzaju czy stężenia przyjmowanego alkoholu. Zależą one również od sposobu podawania i czasu przyjmowania. Alkohol przyjmowany w dużym stężeniu, w towarzystwie papierosów (nikotyny) czy leków przeciwzapalnych może prowadzić do degranulacji komórek tucznych i uwolnienia histaminy, w skutkuje to  ostrym uszkodzeniem błony śluzowej żołądka, nasilają się one przy długotrwałym i regularnym nadużywaniu alkoholu. Alkohol etylowy został uznany również jako czynnik wrzodotwórczy.

Trzustka

Jest to organ pełniący dwie podstawowe funkcje w naszym organizmie. Z jednej strony odpowiedzialna jest za produkcję hormonów – insuliny i glukagonu, które odpowiadają za gospodarkę węglowodanów, jednocześnie odpowiada za produkcję enzymów, które pozwalają efektywnie rozłożyć, strawić i przyswoić naszemu organizmowi niezbędne do życia białka, tłuszcze i błonnik.
W badaniach naukowych stwierdzono, że dożylnie podany alkohol hamuje aktywność trzustki. Ponieważ jednak najczęściej przyjmujemy go doustnie w towarzystwie pokarmów, prawidłowe funkcjonowanie tego organu zależy nie tylko od stężenia alkoholu, ale również od tego co jemy.
Uzależnienie od alkoholu jest czynnikiem prowadzącym do tzw. przewlekłego zapalenia trzustki. Działanie alkoholu powoduje zmniejszoną produkcję enzymów, sok trzustkowy staje się gęsty i potrafi zatykać drobne przewody trzustkowe prowadząc do uszkodzeń miąższu trzustki.
W wyniku prowadzonych badań nie udało się określić tzw. bezpiecznej, minimalnej dawki alkoholu, która nie oddziaływałaby na funkcjonowanie trzustki.