kierunek dla zdrowych jelit

Blog

Alkohol a nasz układ trawienny. Część 2

Spożywanie alkoholu nie pozostaje bez wpływu na działania naszego układu trawiennego, w przypadku każdego organu wchodzącego w jego skład ma ono swoje konsekwencje i skutki.

Czytaj więcej

Alkohol a nasz układ trawienny. Część 1

 

To jak na nas wpływa spożywany alkohol, ma wiele składowych, są nimi płeć, rodzaj i sposób jego przyjmowania, okoliczności (posiłek lub jego brak),  czy wreszcie uwarunkowania genetyczne no i oczywiście jego spożyta ilość.
Działanie wysokoprocentowego alkoholu ma wpływ na każdy organ naszego układu pokarmowego, zaczynając od śluzówek w jamie ustnej, na podrażnieniach jelita grubego kończąc.

Czytaj więcej

Jak skutecznie chronić się przed chorobami układu trawiennego?

Nasz układ trawienny to niezwykle skomplikowana aparatura, a jej prawidłowe funkcjonowanie ma wpływ na cały nasz organizm, dlatego właściwe dbanie o jej stan jest kluczowe dla zdrowego życia. Układ pokarmowy narażony jest na wiele chorób i infekcji, o podłożu bakteryjnym, wirusowym, nowotworowym czy toksycznym. Najczęściej objawiają się one wymiotami, biegunkami, zaparciami czy wzdęciami. Dużej części z nich można zapobiegać poprzez podjęcie właściwych działań profilaktycznych.

Czytaj więcej

Potrawy ciężkostrawne. Czego unikać dla zdrowia przewodu pokarmowego?

W przypadków konsumpcji produktów ciężkostrawnych, ich rozkład i trawienie trwa znacznie dłużej niż w przypadku produktów lekkostrawnych, a przyswajanie substancji odżywczych jest mniej efektywne. Warto pamiętać, że każdy z nas ma inne indywidualne predyspozycje i odczuwanie dyskomfortu w reakcji na ten sam produkt nie jest takie samo. Ważne, by bacznie obserwować swoje reakcje i objawy w połączeniu z przyczyniającymi się do nich potrawami. Trawienie jedzenia to proces dość skomplikowany i wrażliwy, ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, a w dużej mierze zależny jest od naszego trybu życia i diety.

Czytaj więcej

Czujesz się ciężki? Czyli czym tak naprawdę są wzdęcia?

Wzdęcia to jedna z najpopularniejszych dolegliwości naszego układu trawiennego inaczej zwana bębnicą. Charakterystyczne dla nich są poczucie pełności, jak przy przejedzeniu, skurcze jelit, duszności, poczucie przelewania się treści w brzuchu oraz większe niż zazwyczaj oddawanie gazów. Ich przyczyną jest nadmiernie zwiększenie objętości powietrza w jelitach i żołądku.

Czytaj więcej

Biegunka. Kiedy leczyć samemu, kiedy do lekarza?

Zwykle biegunki to niegroźne dla zdrowia krótkotrwałe infekcje układu pokarmowego, za których występowanie odpowiadają wirusy i bakterie. Są niegroźne, jednak powodują ogólne osłabienie i złe samopoczucie organizmu, a w swoich skrajnych przypadkach mogą prowadzić do odwodnienia, które jest szczególnie niebezpieczne dla osób w podeszłym wieku i dzieci.

Czytaj więcej

Jak sobie pomóc przy problemach z wypróżnianiem?

O problemie z zaparciami możemy mówić wtedy, gdy wypróżnienia występują mniej niż trzy razy w tygodniu, a przy oddawaniu stolca odczuwamy bóle i mamy poczucie niepełnego wypróżnienia.
To dość powszechna przypadłość i nie powinniśmy jej lekceważyć, jednak zanim zaczniemy rozwiązywanie problemu poprzez farmakologie, spróbujmy metodami naturalnymi wpłynąć na pracę naszego układu pokarmowego.

Czytaj więcej

Dlaczego po kuracji antybiotykowej należy stosować środki ochraniające jelita?

W dzisiejszych czasach dostęp do terapii antybiotykowej jest dość powszechny i popularny w zastosowaniu, szczególnie wśród osób intensywnie pracujących, niecierpliwych, oczekujący bardzo szybko efektów kuracji i bardzo szybkiej poprawy stanu zdrowia. Często nie pozwalamy na to, by nasz układ odpornościowy sam zwalczył niewielką infekcję i włączamy do naszej terapii antybiotyki.

Czytaj więcej

Alergie pokarmowe. Objawy i leczenie.

Sytuacje, w których nasz organizm uznaje niegroźny składnik pokarmowy za szkodliwy i w związku z tym gwałtownie reaguje na jego spożycie nazywamy alergią pokarmową. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być konieczność rezygnacji z danej potrawy np. orzechów na zawsze.

Czytaj więcej

Jak uchronić się przed zatruciem pokarmowym w podróży?

Wybierając się w ramach naszych planów urlopowych do krajów Afryki, czy Azji musimy być świadomi tego, że dość drastycznie zmieni się nasza dieta. Aby uniknąć przykrych dolegliwości związanych z potencjalnym zatruciem pokarmowym musimy się do takiego wyjazdu odpowiednio przygotować. Poniżej znajdziecie kilka rad, których przestrzeganie i zastosowanie w pewnych sytuacjach znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia objawów związanych z kontaktem z inną, obcą naszemu organizmowi florą drobnoustrojową. 

Czytaj więcej