kierunek dla zdrowych jelit

Blog

Dlaczego powinniśmy dbać o nasze bakterie?

Bakterie zasiedlające nasz organizm uczestniczą w procesie przemiany materii. Ta pożyteczna dla nas mikroflora pomaga też w ochronie naszego organizmu przed chorobami. Powinniśmy dbać o naszego sojusznika.

Czytaj więcej

Zakrapiana impreza a problemy z jelitami

Alkohol silnie działa na ludzki organizm, a jego szkodliwość – zwłaszcza w przypadku nadużycia – nie budzi wątpliwości. Zresztą po suto zakrapianej imprezie organizm sam daje znać, że nie jest w najlepszej formie. Jeśli powtarza się to częściej, mogą się nasilić problemy trawienne. I potrzeba zadbać o odbudowę flory jelitowej.

Czytaj więcej

Jak wrócić do równowagi po antybiotykach?

Antybiotyki zrewolucjonizowały metody leczenia, ale ich stosowanie nie jest obojętne dla organizmu. Dziś normą jest więc podejmowanie dodatkowych działań towarzyszących kuracji antybiotykowej i następujących po jej zakończeniu. Szczególnie ważne jest odbudowanie flory bakteryjnej jelit.

Czytaj więcej

Sposób na wzdęcia, gazy i bóle brzucha

Objawy problemów trawiennych zdarzają się każdemu. Gdy ich częstotliwość wzrasta, chorzy zaczynają mieć problemy z normalnym, codziennym funkcjonowaniem. Wśród dolegliwości, które szczególnie zaburzają rytm życia, poczesne miejsce zajmują wzdęcia i towarzyszące im bóle brzucha.

Czytaj więcej

Dla kogo jest preparat Intesta?

Przewlekłe choroby układu pokarmowego wymagają złożonej terapii oraz odpowiedniego postępowania dietetycznego. Połączenie tych działań jest warunkiem odczuwania przez pacjentów poprawy komfortu życia. Regulacja pracy jelit i wzmocnienie układu trawiennego odgrywają tu istotną rolę.

Czytaj więcej

Dla kogo jest preparat Intesta?

Przewlekłe choroby układu pokarmowego wymagają złożonej terapii oraz odpowiedniego postępowania dietetycznego. Połączenie tych działań jest warunkiem odczuwania przez pacjentów poprawy komfortu życia. Regulacja pracy jelit i wzmocnienie układu trawiennego odgrywają tu istotną rolę.

Czytaj więcej

Jaką rolę pełni w organizmie kwas masłowy?

Ma podstawowe znaczenie dla prawidłowej pracy jelit. Powstaje w jelicie grubym, ale w przypadku niedoborów – nie można go uzupełnić poprzez spożywanie pokarmów. Na szczęście są na to inne sposoby.

Czytaj więcej

Wycieczki nie są od szukania toalet

Podróżowanie jest pasją wielu ludzi. Niektórzy jednak rezygnują z poznawania świata. Zniechęcają ich skuteczne problemy trawienne. Całkiem niepotrzebnie. Jest na nie rada.

Czytaj więcej

Ostre infekcje a nasze jelita

Mają różne źródła, ale często zbliżone objawy. Dolegliwości nie tylko są uciążliwe dla chorego, ale zaburzają też normalne funkcjonowanie organizmu. W czasie ich trwania oraz po ustąpieniu warto pamiętać o wzmocnieniu układu trawiennego.

Czytaj więcej

Czym są nieswoiste zapalenia jelit?

Przewlekłe choroby zapalne przewodu pokarmowego mogą być bardzo uciążliwe dla osób, które na nie cierpią. Wśród objawów znajdują się tu m.in. zaburzenia rytmu wypróżniania, przede wszystkim w postaci długotrwałych biegunek. Odpowiedzią jest leczenie zachowawcze, dążące do wzmacniania układu trawiennego i przywrócenia regulacji pracy jelit.

Czytaj więcej

Preparat pomaga, jeśli jest właściwie podany

Nie tylko obecność substancji czynnej, ale również sposób jej podania wpływa na to, czy preparat przyjmowany dla poprawy zdrowia okaże się skuteczny. W przypadku preparatów, które służą regulacji pracy jelit, jest to szczególnie ważne.

Czytaj więcej

Odżywiasz się niezdrowo? Wzmocnij swój układ trawienny

Co dzień jakiś fast food, a jeśli zwykły obiad – to potrawy tłuste i smażone. I najlepiej mocno i ostro doprawione. Wieczorem jakiś alkohol. Do tego rano kawa na czczo. I ciągle jedzenie w pośpiechu. Jeśli do tej pory się to nie stało, to problemy trawienne zapukają do twoich drzwi już wkrótce.

Czytaj więcej

Po co spożywać błonnik i czym go uzupełniać?

Błonnik kiedyś uważano za zupełnie zbędny składnik pokarmowy. Dziś rozumie się jego korzystny wpływ na zdrowie i rolę w zapobieganiu problemom trawiennym oraz wielu chorobom przewodu pokarmowego.

Czytaj więcej

W stresie boli brzuch? Nie zawsze winne są nerwy

Dolegliwość, której przyczyny wielu widzi w stresie i zdenerwowaniu, może mieć też poważniejsze podłoże chorobowe. A nerwy? Te czasem nie tyle powodują, ile nasilają objawy.

Czytaj więcej

Gdy problemy trawienne rujnują karierę

Co zrobić, gdy masz świetną pracę, którą lubisz, a organizm zaczyna odmawiać ci posłuszeństwa? Co wtedy, gdy twój zapał rujnuje stale trapiąca cię biegunka? Źródłem problemu może być zespół jelita drażliwego. A rozwiązaniem – maślan sodu. Nie wiesz, co to jest? Czas się dowiedzieć!

Czytaj więcej

Skąd uczucie pełności po niewielkim posiłku?

Nikogo, kto spożył obfity posiłek, nie dziwi odczucie posiadania pełnego brzucha. Co jednak, gdy pojawia się ono także już po niedużej przekąsce? Może oznaczać problemy trawienne i różne schorzenia. Znane są jednak sposoby łagodzenia zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego. Rozwiązanie może być w zasięgu ręki.

Czytaj więcej

Problemy trawienne na wczasach. Jak uniknąć koszmaru?

Problemy trawienne objawiające się w postaci biegunki są w stanie zniweczyć nawet najciekawszy urlopowy wyjazd. Dlaczego pojawiają się właśnie wtedy? I jak im zapobiegać?

Czytaj więcej

Burczy w brzuchu, że aż wstyd. Co robić?

Czasem jest to zwykły objaw funkcjonowania naszego organizmu. Innym razem sygnalizuje problemy trawienne. Gdy dokucza nam burczenie w brzuchu, powinniśmy pomyśleć o właściwej regulacji pracy jelit.

Czytaj więcej

Czym grozi lekceważenie zgagi?

Zgaga to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości. Wielu miało okazję doświadczyć jej choć raz. Jeśli występuje często, może zwiastować poważne kłopoty ze zdrowiem. Wtedy warto pójść do lekarza. I wzmocnić swój układ trawienny.

Czytaj więcej

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Ta choroba dotyczy aż 10-15 procent populacji. Zespół jelita drażliwego, oznaczany też skrótem IBS (irritable bowel syndrome), charakteryzuje się bólem brzucha i szeregiem uciążliwych objawów. Są one w stanie zburzyć porządek życia chorych. I znacząco obniżyć jego jakość.

Czytaj więcej

Boli brzuch? Medycyna ma odpowiedź

Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego uskarżają się często na dolegliwości bólowe. Przeprowadzono badania grupy chorych, u których w leczeniu zastosowano preparaty zawierające maślan sodu. Wyniki są godne uwagi

Czytaj więcej

Alkohol a nasz układ trawienny. Część 2

Spożywanie alkoholu nie pozostaje bez wpływu na działania naszego układu trawiennego, w przypadku każdego organu wchodzącego w jego skład ma ono swoje konsekwencje i skutki.

Czytaj więcej

Alkohol a nasz układ trawienny. Część 1

 

To jak na nas wpływa spożywany alkohol, ma wiele składowych, są nimi płeć, rodzaj i sposób jego przyjmowania, okoliczności (posiłek lub jego brak),  czy wreszcie uwarunkowania genetyczne no i oczywiście jego spożyta ilość.
Działanie wysokoprocentowego alkoholu ma wpływ na każdy organ naszego układu pokarmowego, zaczynając od śluzówek w jamie ustnej, na podrażnieniach jelita grubego kończąc.

Czytaj więcej

Jak skutecznie chronić się przed chorobami układu trawiennego?

Nasz układ trawienny to niezwykle skomplikowana aparatura, a jej prawidłowe funkcjonowanie ma wpływ na cały nasz organizm, dlatego właściwe dbanie o jej stan jest kluczowe dla zdrowego życia. Układ pokarmowy narażony jest na wiele chorób i infekcji, o podłożu bakteryjnym, wirusowym, nowotworowym czy toksycznym. Najczęściej objawiają się one wymiotami, biegunkami, zaparciami czy wzdęciami. Dużej części z nich można zapobiegać poprzez podjęcie właściwych działań profilaktycznych.

Czytaj więcej

Potrawy ciężkostrawne. Czego unikać dla zdrowia przewodu pokarmowego?

W przypadków konsumpcji produktów ciężkostrawnych, ich rozkład i trawienie trwa znacznie dłużej niż w przypadku produktów lekkostrawnych, a przyswajanie substancji odżywczych jest mniej efektywne. Warto pamiętać, że każdy z nas ma inne indywidualne predyspozycje i odczuwanie dyskomfortu w reakcji na ten sam produkt nie jest takie samo. Ważne, by bacznie obserwować swoje reakcje i objawy w połączeniu z przyczyniającymi się do nich potrawami. Trawienie jedzenia to proces dość skomplikowany i wrażliwy, ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, a w dużej mierze zależny jest od naszego trybu życia i diety.

Czytaj więcej

Czujesz się ciężki? Czyli czym tak naprawdę są wzdęcia?

Wzdęcia to jedna z najpopularniejszych dolegliwości naszego układu trawiennego inaczej zwana bębnicą. Charakterystyczne dla nich są poczucie pełności, jak przy przejedzeniu, skurcze jelit, duszności, poczucie przelewania się treści w brzuchu oraz większe niż zazwyczaj oddawanie gazów. Ich przyczyną jest nadmiernie zwiększenie objętości powietrza w jelitach i żołądku.

Czytaj więcej

Biegunka. Kiedy leczyć samemu, kiedy do lekarza?

Zwykle biegunki to niegroźne dla zdrowia krótkotrwałe infekcje układu pokarmowego, za których występowanie odpowiadają wirusy i bakterie. Są niegroźne, jednak powodują ogólne osłabienie i złe samopoczucie organizmu, a w swoich skrajnych przypadkach mogą prowadzić do odwodnienia, które jest szczególnie niebezpieczne dla osób w podeszłym wieku i dzieci.

Czytaj więcej

Jak sobie pomóc przy problemach z wypróżnianiem?

O problemie z zaparciami możemy mówić wtedy, gdy wypróżnienia występują mniej niż trzy razy w tygodniu, a przy oddawaniu stolca odczuwamy bóle i mamy poczucie niepełnego wypróżnienia.
To dość powszechna przypadłość i nie powinniśmy jej lekceważyć, jednak zanim zaczniemy rozwiązywanie problemu poprzez farmakologie, spróbujmy metodami naturalnymi wpłynąć na pracę naszego układu pokarmowego.

Czytaj więcej

Dlaczego po kuracji antybiotykowej należy stosować środki ochraniające jelita?

W dzisiejszych czasach dostęp do terapii antybiotykowej jest dość powszechny i popularny w zastosowaniu, szczególnie wśród osób intensywnie pracujących, niecierpliwych, oczekujący bardzo szybko efektów kuracji i bardzo szybkiej poprawy stanu zdrowia. Często nie pozwalamy na to, by nasz układ odpornościowy sam zwalczył niewielką infekcję i włączamy do naszej terapii antybiotyki.

Czytaj więcej

Alergie pokarmowe. Objawy i leczenie.

Sytuacje, w których nasz organizm uznaje niegroźny składnik pokarmowy za szkodliwy i w związku z tym gwałtownie reaguje na jego spożycie nazywamy alergią pokarmową. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być konieczność rezygnacji z danej potrawy np. orzechów na zawsze.

Czytaj więcej

Jak uchronić się przed zatruciem pokarmowym w podróży?

Wybierając się w ramach naszych planów urlopowych do krajów Afryki, czy Azji musimy być świadomi tego, że dość drastycznie zmieni się nasza dieta. Aby uniknąć przykrych dolegliwości związanych z potencjalnym zatruciem pokarmowym musimy się do takiego wyjazdu odpowiednio przygotować. Poniżej znajdziecie kilka rad, których przestrzeganie i zastosowanie w pewnych sytuacjach znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia objawów związanych z kontaktem z inną, obcą naszemu organizmowi florą drobnoustrojową. 

Czytaj więcej